Ives van Driessche: De trainer die mocht werken met Hein Vanhaezebrouck  en Jelle van Damme

Ives van Driessche: De trainer die mocht werken met Hein Vanhaezebrouck  en Jelle van Damme

Ives van Driessche: De trainer die mocht werken met Hein Vanhaezebrouck  en Jelle van Damme.

Op een gure dinsdagavond begin januari spreekt van Driessche honderd uit. Een verhaal over zijn verleden als trainer en als mens. En over het heden. Wie is hij en wat bracht hem naar Zaamslag?

,,Eigenlijk kunnen we dit hele interview in vier zinnen samenvatten’’, zo zegt van Driessche. ,,Nou Ives, dat lijkt mij een slecht plan aangezien we deze avond bijna vier uur gepraat hebben over van alles en nog wat.’’ Gelukkig was hij het daar wel mee eens. Het werd mij al snel duidelijk dat het niet nodig was van Driessche op zijn gemak te stellen. Ives van Driessche is een open man. Die staat voor zijn principes en graag in gesprek gaat.

De trainer, woonachtig in Dendermonde met zijn vrouw en vader van twee dochters, die sinds deze zomer aan het roer staat bij het vlaggenschip van VV Zaamslag schets deze avond zijn trainersloopbaan. Het is een trainer met ontzettend veel passie voor het spel en een bak aan ervaring. ,,Ik wil spelers altijd zaken aanreiken waardoor ze een betere speler worden.’’

Voetbalcarrière

Zelf was hij als voetballer geen hoogvlieger, zo zegt van Driessche zelf. ,,Ik was een redelijk goede spits in de jeugd van Dendermonde. Ik was explosief en scoorde veel. Tot ik in mijn laatste jaar bij Dendermonde op de flank moest gaan spelen. Ik vertrok naar Zeele. Zij speelden toen 3e nationaal (vergelijkbaar met het vierde niveau van Nederland). De hogere trainingsintensiteit en het vele trainen in de week brak mij op.’’ Van Driessche stopte met voetballen en werd jeugdtrainer.

Trainersloopbaan

Na enkele jaren jeugdploegen rond zijn woonplaats Dendermonde getraind te hebben, mocht hij in 1999 aan de slag bij elite jeugd van Lokeren. ,,Mijn eerste jaren bij Lokeren waren geweldig. Na trainingen zaten we met een boel jeugdtrainers nog uren in de kantine tactieken uit te leggen aan elkaar met behulp van bierviltjes. Alles klopte die jaren voor mijn gevoel.’’

De eerste jaren bij Lokeren vormden een stevige basis voor de verdere trainersloopbaan van de trainer, die naast zijn baan als gymdocent in het middelbaar onderwijs, drie avonden per week op het veld stond. ,,Hein Vanhaezebrouck werd jeugdmanager om de jeugdafdeling van Lokeren te verbeteren.’’  Vanhaezebrouck is oud trainer van Anderlecht en AA Gent. Met de laatste werd hij zelfs kampioen van België. De gesprekken met Vanhaezebrouck zijn een belangrijke les geweest voor van Driessche. ,,Als Hein binnenkwam en bij je kwam zitten, kon je uren naar hem luisteren.’’

In deze tijd had van Driessche ook Jelle van Damme, later speler van onder andere Ajax, onder zijn hoede. Een erg leuke en sociale jongen volgens de trainer. Hij is voor van Driessche dan ook de  speler die het het verst gebracht heeft. Van Driessche geeft aan dat Lokeren de kans om van Damme te contracteren na zijn jeugdopleiding zelf heeft vergooit waarop hij naar Beerschot is gegaan. Daar speelde hij een jaar en werd hij opgepikt door Ajax.’’

Dat Zaamslag en de familie van Damme ook een connectie hebben is van Driessche uiteraard niet ontgaan. Jelle zijn broertje Siebe speelde immers ook voor de groen-witten. Siebe van Damme was in de jeugd van Lokeren ook een pupil van van Driessche.

Na enkele mooie jaren bij de jeugd van Lokeren trok van Driessche naar Gent na een opmerkelijke smoes van deze club. ,,Ik kreeg een telefoontje of ik enkele dagen kon inspringen tijdens een voetbalstage, maar dit bleek een smoes te zijn om mij aan het werk te zien. Ik werd goed genoeg bevonden en mocht blijven.’ Na een succesvol jaar, waarbij van Driessche de slecht draaiende U16 aan de praat kreeg, vertrok van Driessche bij Gent na aanhoudend getreuzel over het volgend seizoen.

Van Driessche werd trainer van de beloften van KSK Beveren. Het was in de tijd dat Yaya Toure, later onder meer Manchester City en Barcelona, en Gervinho en Eboue, die beiden later bij Arsenal speelden, bij de club actief waren. Van Driessche was verantwoordelijk voor het beloften team waar hij steeds zorgde dat de overstap van de jeugd naar de a-kern gemaakt kon worden. ,,Er waren helaas weinig kansen voor jeugdspelers door alle spelers die toen uit het buitenland gehaald werden. In het beloftenteam werkte van Driessche wederom samen met een oude bekende van VV Zaamslag. ,,Eén van de eerste keren dat ik bij VV Zaamslag was, zat ik wat foto’s te kijken en kwam ik tot mijn verbazing nog een oud-pupil tegen!’’ Het betreft Yves Kabwe Kazadi. Yves Kabwe Kazadi speelde in de beloftenploeg van Beveren bij van Driessche. Kazadi, de immer vrolijke Belg met Congolese roots, trok na zijn tijd bij Beveren naar Zaamslag om daar de achterste linie van een impuls te voorzien

 Na zijn avontuur bij KSK Beveren werkte van Driessche nog bij de Belgische Voetbalbond. Hij gaf cursussen aan trainers. Een erg leerzame en leuke tijd. Maar van Driessche wilde terug ‘het plein’ op en werkte nog eens enkele jaren bij Lokeren en Beveren.

Tijdens de tweede periode bij KSK Beveren, wat inmiddels Waasland-Beveren heette, was van Driessche wederom verantwoordelijk voor de beloften. Het was in deze tweede periode bij Beveren dat van Driessche samenwerkte met hoofdtrainer Philippe Clement en assistent-trainer Johan van Rumst (nu samen actief als trainer en assistent-trainer bij AS Monaco). Van Rumst, een zeer geliefd en nog altijd betrokken oud-speler van Zaamslag, was op dat moment assistent-trainer bij de hoofdmacht van de profploeg. Van Rumst was het dan ook die van Driessche vorig jaar in contact bracht met de dorpsploeg.

,,Ik wilde een nieuwe uitdaging, na trainer te zijn geweest bij Mollen. Ik appte Johan of hij wist of er iets vrij was. Na verloop van tijd vroeg Johan of ik ook open stond voor een avontuur over de grens. Ik zag dat zeker zitten. Het was een droom van mij om ooit in Nederland te werken. Ik heb in Nederland mijn TC3 en TC2 gehaald en volg daar ook nog jaarlijks een trainerscongres van de KNVB.’’  Van Driessche is dus een groot fan van het Nederlandse voetbal en ging daarom graag het gesprek aan met Joris Rademakers. De vele oud-spelers van Zaamslag waar van Driessche mee gewerkt had schepte direct een band en niet veel later was van Driessche de hoofdtrainer van de tot dan toe voor hem onbekende club.

,,Het mooie aan Nederland is dat ze zoeken naar een trainer die past bij de club’’, zo onderbouwt van Driessche nogmaals zijn liefde voor het Nederlandse voetbal. Zaamslag heeft een jonge groep en hier past een trainer met de ervaringen als van Driessche goed bij. Maar hoe bevielen de eerste maanden als trainer van een Nederlandse ploeg? ,,De eerste weken waren uiteraard spannend, maar de aanpassing aan het Nederlandse voetbal is reuze meegevallen. We hebben gezocht naar de juiste formatie en de juiste opstelling. Ondanks dat we veel verloren, moet ik de spelersgroep een groot compliment geven. Ze pakken de wisselingen van systeem enorm snel op. Dat zie je terug in het spel en uiteindelijk het resultaat in de laatste wedstrijd. ’’

We zijn inmiddels ruim tweeënhalf uur aan het praten en het verveeld geen moment. Van Driessche vervolgt zijn verhaal over zijn eerste seizoen. ,,Er keren steeds meer spelers terug van blessures. Als we ook onze kansen nog beter af gaan maken komt het zeker goed.’’

Na een, door corona, verlengde winterstop mag van Driessche binnenkort het veld weer op met zijn ploeg. Zijn contract is inmiddels al verlengd met een seizoen. De samenwerking, hoewel nog pril, bevalt dus erg goed van beide kanten. Van Driessche is ontzettend in zijn nopjes met de contractverlenging maar geeft duidelijk aan dat zijn eerste zorg is het goed afronden van de competitie.

En of van Driessche lang bij Zaamslag wil blijven? ,,Ik heb het geluk gehad dat ik als trainer heb mogen samenwerken met toptrainers als Hein Vanhaezebrouck, Philippe Clement, Johan van Rumst, Jonas Ivens en de jeugdtrainers van Lokeren. Ik heb als trainer altijd ambitie, maar ik wil wel plezier hebben in het spel, want het blijft vooral ontspanning. Door corona heb ik nog niet het hele sociale beeld van VV Zaamslag gezien. Toch voelt het binnen de club erg goed.’’ De samenwerking tussen van Driessche en Zaamslag is wat de trainer betreft, dus nog lang niet klaar.

Pepijn

Sponsoren